Ivan Mrak, slavni dramatik iz družine, ki je ustanovila Hotel Mrak, je bil po duši bohemski umetnik, kakršne je Ljubljana vedno sprejemala z odprtimi rokami. S tem v mislih je bil prenovljen tudi Hotel Mrak, ki je izvrstno izhodišče za bohemski sprehod po mestnem središču.
Ob omembi umetnika pomislimo morda na atelje, včasih pa tudi na službeno pavzo v eni izmed kavarn, kjer vneto debatiramo o idejah in ustvarjalnosti. Ena od takšnih kavarn se nahaja v kleti Mestnega muzeja, ki je od Hotela Mrak oddaljen le nekaj korakov.
Ko se napojite z dozo kofeina, se lahko podate po ljubljanskih ulicah. Te vzbujajo občutek, ki mu Francozi pravijo réaction poétique. Trubarjeva ulica je kot nekakšna miniaturna različica newyorške soseske Greenwich Village in je polna kavarn, ulične umetnosti, galerij, starinarnic – nasploh deluje malo odpiljena. Posebej izstopa tudi Ključavničarska ulica, ki jo je kipar Jakov Brdar preoblikoval v delo, čigar naslov »Obrazi« se nanaša na ozek kanal, napolnjen s 700 obrazi.
Tekom dneva si vzemite nekaj časa za umetnost in razvedrilo. Za občutek ljubljanskega bohemskega življenja obiščite kulturno središče Cukrarna. Ta se nahaja v prenovljeni stavbi nekdanje tovarne sladkorja, kjer so nekaj časa bivali znani slovenski modernisti, zdaj pa služi kot galerija sodobne umetnosti: likovne, intermedijske, uprizoritvene in glasbene. In, ja, tudi tu lahko najdete dobro kavarno.
Po obrežju Ljubljanice se lahko sprehodite nazaj do starega mestnega jedra, kjer lahko zlahka preživite kak večer. Na obeh bregovih lahko ne glede na svoj okus zlahka najdete primerno vinarno, kavarno, bar ali restavracijo. Ne pozabite poskusiti kakšen kozarec izvrstnega slovenskega vina. Eno boljših je nedvomno rebula, ki ima – kljub temu, da jo je nekoč pilo plemstvo – razumno ceno. Popolno za vse, ki želijo nazdraviti na bohemskost Ljubljane!