Zgovodina Križank sega v čase, ko je na tem mestu stal srednjeveški samostan Tevtonskega viteškega reda. Takrat so vključevale manjšo cerkev, tri samostanske hodnike, bivalne prostore in ograjene vrtove. Zaradi izjemne lokacije v središču mesta, natančneje na koncu Vegove ulice, je želel Plečnik s prenovo Križank zagotoviti umetniško mestno središče.
Leta 1952 je zmagal na razpisu za prenovo samostana v prizorišče dogodkov. Najprej je odprl zunanje zidove ter v arhitekturno zasnovo obzidja vključil oboke in sprehajalne poti ter notranjo stran obzidja okrasil z vzorci. Nato je prenovil še samostanske hodnike in notranje dvorišče ter zelenjavni vrt spremenil v zunanji gledališki oder.
Ena najbolj izvirnih idej Plečnikovega poznega ustvarjanje je tako imenovano Peklensko dvorišče. Ponoči, ko se notranja osvetlitev ugasne in se prižgejo štiri vrste svetilk na zidovih, lahko obiskovalci opazujejo čaroben prizor. Ob nočni osvetlitvi namreč zidovi navidez izginejo, nadomesti pa jih ozvezdje luči, ki so videti, kot da lebdijo po prostoru.
Križanke so danes eno najbolj priljubljenih prizorišč v Ljubljani, kjer se celo leto odvijajo številni koncerti. Je tudi prizorišče vsakoletnega Festivala Ljubljana, ki v Ljubljano pripelje največja svetovna imena klasične glasbe, opere in baleta.