V starem mestnem jedru Ljubljane ponosno stoji Vodnjak treh kranjskih rek, ki ga je oblikoval Francesco Robba. Navdih za najznamenitejši spomenik poznega baroka v Sloveniji, ki ga domačini poznamo tudi kot Robbov vodnjak, je italijanski kipar iskal v Berninijevem Vodnjaku štirih rek.
Osrednji del vodnjaka zaseda obelisk iz marmorja, ki ga krasijo vodne nimfe, kerubi in alerogični liki. Slednji predstavljajo tri reke dežele Kranjske (zgodovinske pokrajine, ki je obsegala severni del današnje Slovenije): Ljubljanico, Savo in Krko. Poosebljajo jih trije bogovi, ki v vodnjak pod seboj iz vrčev nalivajo vodo.
Kot je značilno za pozni barok, vodnjak zaznamujejo ornamentalizem, simbolizem in številni detajli. Temu je botroval tako imenovani horror vacui – latinski izraz, ki pomeni »strah pred praznim prostorom.« A kljub temu nič ni bilo prepuščeno naključju. Celo zbiralnik je iz ptičje perspektive videti kot školjka.
Vodnjak poudarja pomen vode za Slovenijo. Ta je namreč edina država na svetu, ki je v pravico do vode v svoji ustavi opredelila kot temeljno človekovo pravico. Pri tem je pomembno poudariti, da ne gre le za pitno vodo, temveč tudi dostop do obrežij rek ter jezerskih in morskih plaž, ki jih ni mogoče privatizirati.
Verjetno je smiselno omeniti tudi to, da vodnjak, ki danes stoji na Mestnem trgu, ni izvirnik, temveč izvrstna replika. Original hrani Narodna galerija v Ljubljani, ki se nahaja na drugem koncu mestnega središča.
Znamenitosti, ki jih boste prečkali na poti do Robbovega vodnjaka:
- Križanke,
- Mestni muzej Ljubljana,
- Narodna in univerzitetna knjižnica,
- Šuštarski most,
- Obrazi na Ključavničarski ulici.